En ny bok om Kjelle

Det var inte bara jag som föll handlöst när den första boken om kjelleKjelle kom ut. Kjelle börjar på hunddagis av Kajsa Gordan och Mia Maria Güettler var huvudbok här i bokklubben och gick som tåget bland våra medlemmar. Inte ett dugg konstigt, om du frågar mig. Bilderna är helt sagolika, och berättelsen om den lilla hunden som är så försiktig och ängslig gör att man smälter totalt. Världens bästa bok för barn som snart ska börja förskolan, dessutom!

Nu till de goda nyheterna. I höst kommer en till bok om Kjelle!

Kjelle är kattvakt är den tredje boken, och den är precis lika bra som den första. (Nummer två handlade om när Kjelle åkte till Indien, och var lite smalare …) Den här gången ska han sova borta – ännu ett perfekt ämne för just den ålder som boken riktar sig till. Matte Bettan ska resa bort och Kjelle måste sova hos morfar, en farbror som han inte ens känner. Och inte nog med att morfar har ett stort, läskigt hus med konstiga saker, där det är jobbigt tyst och maten smakar äckligt. Han har en katt också – som Kjelle måste passa eftersom han är äldst. Inte helt lätt, ska det visa sig …

Självklart blir den här boken också huvudbok! Så ha tålamod och håll utkik i Barnposten 10.

Medan du väntar på det kan du kolla in illustratören Mia Maria Güettlers första egna bilderbok, Trädet är en hemlighet.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *